Ιστορία

papaflessia.org

Με τον καλύτερο τρόπο διοργανώθηκαν τα πρώτα «Παπαφλέσσεια» της νέας χιλιετίας καθώς συνδυάστηκαν με πληθώρα επιδόσεων και την παρουσία μύθων του παγκοσμίου αθλητισμού.

Έλληνες και ξένοι πρωταθλητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό αποζημιώνοντας τόσο τους πολυάριθμους θεατές που παραβρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας όσο και τους χιλιάδες τηλεθεατές που παρακολούθησαν τους αγώνες σε ζωντανή σύνδεση από το κρατικό τηλεοπτικό κανάλι.

Στο άλμα σε ύψος ανδρών έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στον Dragutin Topic και τον Λάμπρο Παπακώστα (φωτογραφία 2). Ο σέρβος πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση με άλμα στα 2,31μ. έναντι του Παπακώστα που έκανε 2,28μ. Ο Κώστας Γκατσιούδης (φωτογραφια 3) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν 1ος στον ακοντισμό με βολή στα 88,76μ. Στο μήκος ανδρών ο ρώσος Shkurlatov ήταν ο νικητής με 8,21μ., σε ένα αγώνισμα που έλαβε μέρος και ο Κώστας Κουκοδήμος (φωτογραφία 4).

Ξεχωριστή ήταν η παρουσία της βουλγάρας τριπλουνίστριας Tereza Marinova (φωτογραφία 5) η οποία λίγες εβδομάδες μετά τα «Παπαφλέσσεια» στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης στο Σύδνεϋ. Η Marinova με την επίδοση 14,90μ. κατέχει μέχρι σήμερα το ρεκόρ των αγώνων. Άλλες παρουσίες ήταν της βουλγάρας εμποδίστριας Svelta Dimitrova (φωτογραφία 6), της Νίκης Ξάνθου, του Άγγελου Παυλακάκη, του Αλέξανδρου Γενοβέλη και πολλών άλλων.

Η βράβευση των μύθων του κλασικού αθλητισμού

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης, ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. και ο αθλητικός οργανισμός της Νομαρχίας Μεσσηνίας βραβεύσαν τρεις μεγάλες προσωπικότητες του παγκοσμίου αθλητισμού (φωτογραφία 1, κεντρική). Τον βούλγαρο πρώην αθλητή του τριπλούν Khristo Markov, Ολυμπιονίκη, Παγκόσμιο Πρωταθλητή και κάτοχο Παγκοσμίου ρεκόρ. Τον Λετονό πρώην ακοντιστή Janis Lucis, Ολυμπιονίκη, νικητή Πανευρωπαϊκών αγώνων και κάτοχο Παγκοσμίου ρεκόρ. Τον γερμανό πρώην αθλητή του ακοντισμού Uwe Hohn, νικητή Πανευρωπαϊκών αγώνων και κάτοχο του ασύλληπτου Παγκοσμίου ρεκόρ των 104,80μ. (1984). Μαζί με αυτούς βραβεύτηκε και ο Σπύρος Βασδέκης, ένας από τους καλύτερους Έλληνες άλτες μήκους όλων των εποχών.